Written by 23:51 Podróże jednodniowe, Śląsk i Zagłębie

Tarnowskie Góry – Rynek

Ostatnio coś często kręcimy się w okół Tarnowskich Gór [Tak od 2 lat nie możemy dojechać – Tomek], więc postanowiliśmy wreszcie odwiedzić centrum miasta. I od razu uściślijmy, tym razem zwiedzaliśmy okolice rynku. W planach mamy wyprawę do kopalni srebra i sztolni Czarnego Pstrąga, ale czekamy [Na fundusze od teściowej – Tomek] na nieco wyższe temperatury 🙂


Głównym punktem wyprawy było Muzeum w Tarnowskich Górach, znajdujące się w rogu rynku w kamienicy Sedlaczka.
Moje nadzieje że w takim przybytku znajdę jakieś materiały dotyczące miasta czy zamieszkujących nie opodal rodów magnackich, niestety szybko się rozwiały. Przeszliśmy zatem do zwiedzania ekspozycji poświęconych migracji mieszkańców do Teksasu i zakładanych przez nich osadach (jak np. Panna Maria), wystawy porcelany ozdobionej widokami miasta z XIX w. oczywiście wystawa poświęcona czasom okupacji niemieckiej i masonerii. Nie zabrakło również wystawy poświęconej chyba najważniejszej personie, która odwiedziła miasto. Otóż w 1683 roku, idąc [na ostrego kebsa – Tomek] z wojskiem pod Wiedeń, w Tarnowskich Górach zatrzymał się Jan III Sobieski. Został przywitany przez wysłannika cesarskiego, hrabiego
Oppersdorfa, oraz okoliczną ludność z wielkim entuzjazmem. Co więcej, zakwaterowano go wraz ze żoną (Marysieńką) i synami w kamienicy, w której obecnie mieści się siedziba Muzeum (czyli obecnej kamienicy Sedlaczka).
Król pozostał w mieście przez dwa dni. Pożegnawszy się z żoną, wyjechał za miasto gdzie stacjonowało wojsko, a potem ruszył w stronę Gliwic.


Po wyjściu z muzeum zrobiliśmy rundę po rynku, oglądając m.in. Kościół Zbawiciela, podziwiając piękny ratusz oraz kamienice w niedalekim sąsiedztwie. Muszę przyznać że trochę zawiodłam się na informacji turystycznej [a to ci niespodzianka – Tomek]. W weekendy nie działa kiedy zwyczajny, pracujący człowiek ma czas na wycieczki. To chyba bolączka wszystkich miast, które nie są stricte turystyczne [jednakże kawa i naleśniki francuskie były dobre – Tomek].

(Visited 39 times, 2 visits today)
Close