Written by 16:28 Mity i legendy, Śląsk i Zagłębie

Legendy Lipowca

Prawie każdy zamek może poszczycić się własna legendą o duchach. Nic w tym dziwnego, bo czy istnieje lepszy wabik na turystów niż obietnica spotkania Białej Damy błąkającej się w romantycznych ruinach?
Często też takie historie sprawiają, że dany obiekt głębiej zapada nam w pamięć. Po prostu łatwiej nam je zapamiętać niż zawiłą historię pełną dat, dziwnych nazwisk i jeszcze dziwniejszych miejsc.
Dziś przytoczę legendy zamku Lipowiec we wsi Babice, nieopodal Chrzanowa.

Czarna kareta


Kto znajdzie się późną nocą obok zamczyska w Babicach, niech bierze nogi zapasz gdy tylko poczuje na twarzy podmuch mrożącego wiatru. To znak, że lada chwila ukażą się tutejsze zjawy.

Zuzanna Śliwa, Tajemnice miejsc niezwykłych w Polsce, Wydawnictwo Publicat, Poznań 2006 r, str. 196

Przed północą, na dziedziniec zamku podjeżdża czarna kareta, zaprzęgnięta w 6 koni. Z karety wysiada postawny mężczyzna w biskupich szatach i kieruje się do zamku w towarzystwie dostojników kościelnych. Za nim oprawcy ciągną jakiegoś skutego w kajdany nieszczęśnika, na którego na dziedzińcu czeka już kat. Kat unosi miecz/topór i w tym momencie piorun rozjaśnia horyzont, a zjawy znikają.

Legenda ta nawiązuje bezpośrednio do roli jaką pełnił zamek – więzienia dla przeciwników biskupów krakowskich czy rozwiązłych księży.

Biała Dama

Legenda o Białej Damie zawiera w sobie ziarenko prawdy, ponieważ dotyczy jedynej odnotowanej ucieczki z zamku.
Otóż odkąd królowa Bona przybyła do Polski, w ślad za nią zaczęli przyjeżdżać liczni artyści oraz uczeni. Jednym z nich był włoski teolog i katolicki ksiądz Franciszek Stankar. Wykładał on na Akademii Krakowskiej język hebrajski, jednak za swe reformatorskie poglądy, w 1550 r. został uwięziony w zamku Lipowiec. W ucieczce miała mu pomóc córka dozorcy więziennego, która zakochana w Stankarze, dostarczała mu sznurów, po których spuścił się z okna. Gdy jednak dotarło do niej, że nie doszły kochanek nie zamierza po nią wrócić, sama skoczyła z okna zamku. Od tej chwili błądzi w postaci Białej Damy korytarzami zamku.

Opracowne na podstawie:
– “Tajemnice miejsc niezwykłych w Polsce” Zuzanny Śliwa,
– “Legendy i opowieści niesamowite o zamkach jurajskich oraz duchach w nich mieszkających zebrane i opisane przez Małgorzatę Budny”
– własnej wizyty w zamku 🙂
Rycina w obrazku głównym z www.zamki.pl

(Visited 104 times, 1 visits today)
Close