Written by 15:52 Mity i legendy

Mity i legendy

Zawsze lubiłem mity i legendy, wielcy herosi, piękne niewiasty, straszne potwory i jacyś tam bogowie mieszający w tym wszystkim. Jednakże legendy w odróżnieniu od mitów, bajek czy baśni mogą być oparte na prawdziwych postaciach lub wydarzeniach. Dajmy na to był sobie pewien ubogi rycerzyk, któremu się zdarzyło po pijanemu wypłazować jakiś kmiotków. Po paru wiekach opowiadań taka nic nie znacząca sytuacja mogłaby urosnąć do takich wielgachnych rozmiarów. Był sobie Rycerki koksu niczym Zawisza Czarny, który kładł wrogów setkami, chędożył nadobne panny przez zbroje, a smoki jadał na śniadanie:)

To jest główna cecha legend, mitów, że wywodzą się z tradycji ustnej, przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Po wiekach powtarzania nie sposób zapamiętać wszystkich szczegółów wydarzenia, a tym bardziej motywacji danego bohatera. Tutaj wchodzimy na szerokie pole interpretacji, łączenia faktów, miejsc i osób w jedną opowieść. Zależnie od opowiadającego, jedne fakty wyolbrzymiano inne pomijano. Niejednokrotnie popularne legendy mają różne wersje.

Legendy dzielą się na kilka typów, biograficzne opowiadające o życiu i przygodach danego bohatera. Wśród tych można jeszcze wymienić podgrupy zależy kto jest bohaterem, dlatego mamy legendy o świętych, wojownikach, czy władcach. Inne typy to legendy związane z danym miejscem czy obrzędem. Nie będę tu wymieniać wszystkiego na ten temat, bo by mi straszny elaborat wyszedł:)

Mnie i moją kochaną żonę, będą głównie interesować legendy związane z ziemiami polskimi. Niekoniecznie chodzi mi tu o takie klasyki gatunku jak; Lechu, Mysiej wieży i złym Popielu, Kraku co zabił smoka czy Wandzie co nie chciała poślubić Niemca. Najstarsze spisane legendy można znaleźć w kronice Galla anonima, które odnoszą się do pierwszych władców z dynastii Piastów z samym Piastem na czele.

W trakcie naszych podróży natkniemy się nie nie jedną legendę, którą chętnie wam opiszemy chyba, że będzie nudna. Oczywiście będziemy też pisać o historii, bo jak wiadomo życie czasem jest ciekawsze od fikcji:) Zapraszamy Was z nami w tę podróż po Polsce [i nie tylko], mam nadzieje że będziecie się dobrze bawić tak jak i my. Oczywiście pisałem na podstawie ogólnodostępnych źródeł i wiedzy własnej:)

pozdrawiam serdecznie

(Visited 9 times, 1 visits today)
Close