Written by 14:17 Śląsk i Zagłębie, Szlak Zabytków Techniki

Industriada 2019

W tym roku odbyła się wyjątkowa, bo 10 już, edycja święta Szlaku Zabytków Techniki – INDUSTRIADY. Z tej okazji, prócz tradycyjnych dwóch dni zabawy (piątek – rozruch maszyn, sobota – zwiedzanie obiektów należących do szlaku) zorganizowano również atrakcje w trzeci dzień festiwalu – Niedzielę u Przemysłowca, podczas której można było zwiedzać wybrane pałace dawnych przedsiębiorców z okolicy Śląska i Zagłębia.

Nie mogło nas oczywiście zabraknąć 🙂 o czym informowaliśmy z wyprzedzeniem na naszym instagramie, do śledzenia którego Was zachęcam, ponieważ tam są dodawane relacje na bieżąco.

Podczas tegorocznej Industriady udało się nam odwiedzić 4 obiekty należące do szlaku, tj.: Walcownię Cynku, Muzeum Śląskie, Szyb Wilsona i Fabrykę Porcelany, a opisy z naszych wizyt znajdziecie w dalszej części postu, dlatego nie przedłużając, zapraszam do lektury 🙂

Muzeum Hutnictwa Cynku – Walcownia

Powstała w 1904 r. przy Hucie Bernhardi Walcownia Cynku, jest jedynym muzeum w Polsce, w którym można zobaczyć całą linię produkcyjną. Podczas zwiedzania mogliśmy zobaczyć m.in. walcarki, maszyny parowe, karuzele odlewnicze oraz piece do topiena cynku [ja wiem nie jest to porywające dla większości ludzi, ale tak się rodziło uprzemysłowienie i bogactwo tych ziem – Tomek].
Zapraszamy do odwiedzenia Walcowni, a więcej informacji na jej temat znajdziecie na stronie walcownia.org

Muzeum Śląskie

Powstały w latach 1893 -1900 kompleks charakterystycznych budynków z czerwonej cegły, który od 2015 roku jest siedzibą Muzeum Śląskiego, należał kiedyś do KWK Katowice. Nawiązując do tradycji tego miejsca, główna część muzeum znajduje się pod ziemią i możemy znaleźć tam wystawy Galerii Sztuki Polskiej (przed i po 1945), Galerię Śląskiej Sztuki Sakralnej i przede wszystkim wystawę Światło Historii – Górny Śląsk na przestrzeni dziejów, która zrobiła na nas ogromne wrażenie [jak ktoś lubi to i wystawę odnośnie śląskiego hip-hopu, również znajdzie – Tomek].
Niestety napięty grafik dnia nie pozwolił na zwiedzenie budynków na powierzchni, czyli pozostałej elektrowni, maszynowni czy łaźni, ale ten krótki pobyt w Muzeum Śląskim zachęcił nas do kolejnej wizyty, na którą postaramy się przeznaczyć cały dzień.
Po więcej informacji o wystawach stałych i czasowych odsyłamy do strony muzeum muzeumslaskie.pl

Szyb Warszawa

Galeria Szyb Wilsona

Kolejnym obiektem, który mieliśmy przyjemność odwiedzić, była Galeria Szyb Wilsona, do którego spieszyliśmy na wykład prof. Irmy Koziny o rodach przemysłowych i tym co dzięki nim zyskał ten region. Podczas wykładu usłyszeliśmy o takich rodach jak Tiele-Wincklerowie czy Henckel von Donnersmarkowie, ale była również przybliżona sylwetka hrabiego Friedricha Wilhelma von Reden, który rozpoczął proces uprzemysłowienia Śląska.
Jeśli chodzi o wyżej wspomniane rody, to odsyłam Was do serii, którą zaczęłam pisać (klik) i mam nadzieję sukcesywnie będę poszerzać o kolejne nazwiska [poszerzyliśmy swoja wiedze o dwie ciekawostki bo resztę o tych rodach już wiedzieliśmy – Tomek].
Budynek, w którym obecnie mieści się galeria sztuki nowoczesnej, pochodzi z 1918 r, i był częścią kopalni Giesche (dziś Wieczorek). Zaprojektowany przez Emila i Georga Zillmanów jako budynek cechowni i łaźni dawnego szybu Richthofen, posiada powierzchnię 2500 m2, w którym dziś odbywają się wystawy, koncerty i różnego rodzaju eventy.
Więcej informacji o obiekcie znajdziecie na szybwilson.org

Fabryka Porcelany

Ostatnim punktem, który odwiedziliśmy w sobotę, była Fabryka Porcelany należąca kiedyś do koncernu Gische, w której teraz funkcjonuje park technologiczno-przemysłowy. Ze słów przewodnika wynika, że w chwili obecnej tylko ok 10% powierzchni zajmowane jest przez spółkę, dalej produkującą, zdobiącą i sprzedającą porcelanę.
Podczas zwiedzania, mogliśmy zobaczyć proces zdobienia i wypalania porcelany, oraz kilka wyjątkowych, patriotycznych kolekcji. Niezłą furorę zrobiła również kolekcja porcelany z motywami słowiańskiej mitologii [ooo tak to coś dla mnie:) – Tomek], z wszędobylskim Bebokiem na czele 🙂

Relacja z Niedzieli u Przemysłowca już niebawem 🙂

Opracowanie:
Przewodnik po Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego, wydany przez Regionalny Instytut Kultury w Katowcach;
Zdjęcia własne 🙂

(Visited 117 times, 1 visits today)
Close