Written by 09:06 Ciekawostki czwartkowe, Silva rerum • One Comment

Historia nienażarta(ch) – Niesprawiedliwy koniec Kazika Sprawiedliwego

UWAGA! UWAGA! niniejszy tekst może zawierać słownictwo niecenzuralne, kontrowersyjne, jak również bardzo niepoprawnie polityczne skróty myślowe, czytasz na własną odpowiedzialność, ostrzegałem…

Uruchamiamy naszego zardzewiałego gruchota zwanego fiatem 126p kryptonim “RUDY” na 102, ustawiamy date na klepsydrze, wiecie co do ziarenka i lądujemy w 1194r w Krakowie. Kaźmirz wrócił ze zwycięskiej wyprawy przeciw poganom. Impreza trwa w najlepsze, a jak wiadomo podczas popijaw najlepiej się dyskutuje o kwestiach egzystencjalnych. Ponoć Kazik Sprawiedliwy spytał się biskupa o kwestie filozoficzne, po czym się sięgnął za kubek, wychyną a chwile później zaliczył zgona… na amen.

W roku pańskim 1138 Książę Bolek III Krzywousty źle się poczuł i na łożu śmierci stwierdził, że trzeba spisać testament. Oczywiście są też badacze, którzy mówią iż odbyło się to parę lat wcześniej. W każdym razie Bolek pomny swych młodzieńczych walk z bratem Zbychem o książęcy stolec (książęce krzesło, a nie książęca kupa, to dla tych, którzy wszystko biorą dosłownie), chciał jakoś tak w miarę bezboleśnie zapewnić tą sukcesje. Noż prostytutka jego mać nie wyszło! W testamencie Bolek nie uwzględnił najmłodszego syna, bo prawdopodobnie był pogrobowcem… albo i nie był bo uczeni mają różne zdania. Może Kazik miał być przeznaczony do stanu duchowego? już raczej się nie dowiemy. Zastanawiam się czy dać wam mapkę odnośnie “testamentu Krzywoustego”…. a niech będzie…. mata i się cieszta:)

źródło: Wikipedia, żeby za daleko nie szukać

Achaa…. co legendę pewnie byście jeszcze chcieli leniwce jedne! dobra niech wam będzie:) Na czerwono, tak zwana dzielnica Senioralna, miała przypaś każdorazowo najstarszemu księciu Piastowskiemu, pomorze zachodnie było lennem Polski pod kontrolą pincepsa[taki polski prince polo;)], Śląsk dostał Władek, kochany przez braci tak, że go wygnali, Mazowsze dostał Bolek co miał Kędziorki, Wielkopolska bez ziemi Gnieźnieńskiej i prawdopodobnie Kaliskiej, dostał Mieszek, który tak się zestarzał, że dostał swój przydomek, Wschodnia małopolska aż po Lubelszczyznę przypadła Heńkowi, co bardzo lubił Sandomierz, ziemia Łęczycka była ziemią wdowy po Krzywoustym, Salomei. Taaa… testament Krzywoustego rozpoczął istna grę o tron, co tam grę, istną napierdalankę o panowanie nad Polską!

Kaźmierz choć najmłodszy, miał być najpotężniejszym z książąt i panować nad ponad połową kraju, jak również to jego potomkiem będzie jednoczący kraj, Władek Łokietek, ale nie uprzedzajmy faktów. W sumie skrócę tę napierdalankę między braćmi, bo strasznie dużo miejsca by zajęła, ograniczę się tylko do udziału naszego dzisiejszego bohatera. Ogólnie tło konfliktu jest takie Władek II Wygnaniec jest pierworodnym Krzywoustego jest pierwszym seniorem, pincepsem (pince polem, to takie moje określenie). Jest synem Zbysławy pierwszej żony Bolka III, reszta synów jest z Salomei, Władkowi marzy się jedynowładztwo i zaczynają się spory od razu po śmierci Krzywoustego. Nasz Kazik zapewne jest przy matce aż do jej śmierci w 1145r, przy okazji dochodzi do kolejnej bitwy między Władkiem i dżuniorami, a przy okazji młodsi bracia w 1146r zajmują Kraków i Władek idzie na wygnanie. Kolejnym seniorem zostaje Bolek Kędziorek, przy okazji zagarnia Śląsk, Mieszko Zestarzały dostał wschodnią Wielkopolskę z Gnieznem, a Heniu ziemie sandomierską. Kaźmirz przechodzi pod opiekę braci. Na wygnaniu Władek żali się cysarzowi Niemców, składa hołdy i truje dupę. Jeden cysorz Konrad III wyprawia się na polske w 1146r, ale odra wylała i dał se siana, drugi znany koksu Fryderyk I Barbarossa wyprawia się w 1157r na sąsiedzkie odwiedziny. Kędzierzawy wyczuł pismo nosem i złożył hołd cesarzowi, ale tak naprawdę nie wiele to znaczyło, cysorz pogroził pogroził i se poszedł na Italie. No dobra coś tam znaczyło, poza słabością międzynarodową państwa piastowskiego, to też dla naszego Kazika, bo jako rękojmie wykonania porozumienia… było wzięcie go w cesarską niewole. Natomiast Władkowi zmarło się na wygnaniu w 1159r

Kolejne korekty “testamentu Krzywoustego” nastąpiły w 1163r , w którym to Kędziorek ustępuje Śląsk synom Wygnańca – Bolkowi co był wysoki i Mieszkowi co u się nogi plątały. W 1166r Ten łez padół opuścił bezdzietny Heniek Sandomierski (aaa takiego wała! on stał się nieśmiertelny, dzięki swojej nałożnicy, która tamdaramdam uwaga wielka kontrowersja teraz będzie i wszechogarniający antysemityzm, bo ona była żydówką:), w każdym bądź razie tam mówi legenda, a tu macie linka), który zapisał swoją dzielnice (tak ziemie sandomierską) najmłodszemu bratu, czyli naszemu Kaziowi:). No wreszcie dochrapał się swojej dzielnicy…. phi… no już mu starsi braciszkowie pozwolą. Kazik dostał tylko księstwo Wiślickie i takie tam o grody; Małogoszcz, Żarnów czy Skrzynno. Kędzierzawy zajął Sandomierz z przyległymi ziemiami, a Mieszko podstarzały bliżej nieokreślone ziemie.

Najmłodszy książę cały czas czuł się zagrożony, ze strony starszych braci, zresztą rycerstwo i doradcy Kazika namawiali do prewencyjnej wojny z jego niedawnym opiekunem – Bolkiem Kędzierzawym. Kazik kazał się im bujać i uporczywie odmawiał. Taki skubaniec był etyczny, że nie chciał zdradzić brata-seniora, czy może sądził że odpowiednia chwila ku temu nie nadeszła? Zresztą Kazik lubił wiedzieć i duuużo wiedział, a miał na to doskonały patent. Otóż uwielbiał dżamprezy i inne popijawy, na które zapraszał najznamienitszych celebrytów z rozbitego państwa. Otwierał barek na całego… a co miał chłop gest… no nie za darmo. Książę przechodził się wśród biesiadników, tu zagaił tam wysłuchał… sam zaś ściemniał że pije. Nie dziwota, że otwierały się serca i co ważniejsze języki pijących, a Kazik zbierał informacje, które zapewne nie jeden raz pozwoliło mu unikać niebezpieczeństw. Opisuje to w swojej kronicem mistrz Wincenty zwany kadłubkiem, który jednocześnie był kronikarzem…. i bajkopisarzem, ale mniejsza o to.

W 1173r umiera Bolek Kędzierzawy, który w swym testamencie przekazuje Mazowsze i Kujawy swemu małoletniemu chorowitemu synowi Leszkowi, a regentem ustanawia Kazika. Kolejnym Prince polem zostaje Mieszko III podstarzały. Nadchodzi 1177r zapewne po paru intensywnych popijawach czytaj zebraniu newsów, Kazik postanawia wyruszyć przeciwko ostatniemu żyjącemu bratu. Kraków poddaje mu się bez jednego wystrzału… z łuku czy tam kuszy oczywiście. Pod panowaniem najmłodszego syna Krzywoustego dostała się większość ziem polskich z Gnieznem i Kaliszem. Kazik stwierdził że trza by było jakoś legitymować ten zamach stanu, myślał myślał i wpadł na genialny pomysł… zwołał zjazd w Legnicy w 1180, gdzie przybili książęta piastowscy i i duchowieństwo z całej polski. “Testament Krzywoustego” został obalony na korzyść Kazika i jego potomków, a Kościół zyskał przywileje, takiego dila tam zrobili. Rok później nawet Papież machną bulle i zatwierdził postanowienia tego zjazdu.

“Książęta nie potrzebują krewnych”, głosi stare porzekadło i jak ulał pasuje do naszych drapieżnych piastków. W 1182 Mieszko podstarzały odzyskuje Gniezno i Wielkopolskę rozpoczyna się wojna. Obaj Książęta uważający się za prince polów, szukają poparcia gdzieś tam wyżej wspomnianego, cysorza Fryderyk I Barbarossy. Tłuką się o ten Kraków, puszczają go z dymem ale jednak Kaźmirz wygrywa. W 1186 umiera Leszek syn Bolka Kędzierzawego i Kazik dziedziczy Mazowsze stając się władcą ponad połowy państwa
Bolka III Krzywoustego i największym koksem wśród książąt piastowskich.

Kaźmirz odnosił również duże sukcesy na arenie międzynarodowej… bo osadzał posłusznych sobie watażków na tronach ruskich, wyprawiał się również na pogańskich sąsiadów. W 1194r wyprawił się na ustawkę z jadźwińskim plemieniem, Połeczkanom (gdzieś pod Ełkiem, stąd nazwa) spuścił im tęgi wpierdziel, i skroił ich z czego tam się dało. Po uroczystym nabożeństwie w krakowskiej kolegiacie św. Floriana, którą ufundował oczywiście, wyprawił imprezę wypił kielicha, padł i już się nie podniósł.

Niestety raczej się nie dowiemy kto mu podał tę truciznę. Mieszko III podstarzały? miał powody by wyprawić brata na tamten świat, nawet racjonalne i pragmatyczne. Podobno w kręgu podejrzanych była jakaś kobieta, która chciała rozbudzić w księciu namiętność i miała mu podać napój miłosny. Kazikowi rzeczywiście stanęło… tyle, że serce. Tak czy siak jednoczenie polski dobiegło końca, a kraj został podzielony na dzielnice. A teraz takie dwie ciekawostki, czemu Kazik miał być Sprawiedliwy? Zyskał ten przydomek dopiero po 400 latach, legenda głosi że niejaki Konarski, podczas gry w kości spoliczkował księcia… a ten mu darował…. ludzki Pan to był:) A druga ciekawostka lokalna, z zapisów w bulli papieskiej z 1193r, adresowanej do naszego Kazika, wynika że papież zatwierdził w niej wszystkie posiadłości nadane kanonikom regularnym przy klasztorze Najświętszej Marii Panny na piasku we Wrocławiu. Na mocy bulli kanonicy byli właścicielami… jednej karczmy w Kromołowie:). Swoją drogą gdzie Wrocek, a gdzie Kromołów, króciuchna droga i to jeszcze bez autostrady.

Zmęczyliście się czytający, nie przejmujcie się ja też choć to i tak skrót był:) w każdym bądź razie pozdrawiam tych co przeczytali do końca. Jak zawsze zapraszam do komentowania i zapraszam na kolejną historie, która będzie… kiedyś tam:)

Garść źródeł:

  1. Kronika Wincentego Kadłubka, różne wydania i przekłady
  2. Wielka Historia Polski Tom II, Fogra Oficyna Wydawnicza, Kraków 1999
  3. J. Besala, Tajemnice Historii Polski, Publicat S.A., 2006
(Visited 52 times, 1 visits today)
Close