Written by 14:00 Zamki i pałace

Łazienki Królewskie

Trudno wyobrazić sobie zwiedzanie Warszawy bez wstąpienia do Parku Łazienkowskiego, dlatego postaram się Wam przybliżyć historię tego najpiękniejszego założenia parkowo-pałacowego w Polsce.

Trudno wyobrazić sobie zwiedzanie Warszawy bez wstąpienia do Parku Łazienkowskiego, dlatego dziś chciałabym Wam co nieco opowiedzieć o tym miejscu.

Królowa Bona

Choć Łazienki Królewskie kojarzą się głównie z królem Stanisławem Augustem [który był ciołkiem tak przy okazji, pozdro dla kumatych:) – Tomek], to ich początek związany jest królową Boną [ach Bona jedna z żelaznych dam polskiej historii, szkoda że nie doceniana a w swoim czasie wręcz znienawidzona – Tomek], która tereny Ujazdowskie dziedziczy po swym mężu – Zygmuncie Starym.
To właśnie z inicjatywy królowej Bony rusza budowa pierwszej, drewnianej rezydencji, prawdopodobnie wg. projektu Bernardo Morando.
Później Zygmunt III Waza nakazuje budowę Zamku Ujazdowskiego, który ucierpiał w trakcie “potopu szwedzkiego”.

Stanisław Herakliusz Lubomirski

W roku 1659 powstaje Belweder, piękna willa którą Krzysztof Zygmunt Pac nakazał wybudować dla swojej żony, jednak już w 1668 r. król Jan Kazimierz darowuje tereny Ujazdowskie Teodorowi Denhofowi w dzierżawę, który zaś 1674 r, odstępuje prawa do tych terenów Stanisławowi Herakliuszowi Lubomirskiemu i wtedy następuje nowy etap na Ujazdowskich włościach.
Lubomirski nie próżnuje i w 1683 r. w parku rozpoczyna się budowa wg projektu Tylmana z Gameren. Powstaje wtedy willa zwana Łazienką ( od której nazwę przejął cały teren) [dobrze że nie wanną, toby była nazwa wanny królewskie – Tomek] oraz dwa inne budynki: Ermitaż i Arkadia, które służyły do towarzyskich spotkań.

Pałac za czasów Stanisława H. Lubomirskiego
fot:
https://www.lazienki-krolewskie.pl/ru/architektura/palac-na-wyspie?gallery=palac-na-wyspie-widoki,1802

Stanisław Poniatowski

Kolejny ważny etap dla łazienkowskiego parku rozpoczyna się w 1764 r., kiedy to Stanisław Poniatowski [( przyszły król Stanisław August) chłop na polityce się nie znał, ale jeśli chodzi o sztukę to już bardziej wiedział o co kaman:) – Tomek], kupuje od Lubomirskich Ujazdów i w 1772 r. rusza przebudowa Pałacu Na Wodzie wg. projektu Dominika Merliniego i Jana Chrystiana Kamsetzera.
Pierwsza faza prac obejmowała dobudowanie piętra oraz nadanie fasadzie południowej klasycystycznego charakteru. Następnie poszerzano budynek o kolejne sale, wieńczący całość belwederek ( w tym przypadku jest to nadbudówka nad najwyższą kondygnacją budynku) oraz zmieniono fasadę północną. Ostatni etap prac obejmował dodanie dwóch pawilonów po bokach głównego budynku oraz zmianę wystroju i wyposażenia wnętrza.

Pałac na wodzie, fasada północna
Przejście z Pałacu na wodzie do bocznego pawilonu

Założenie pałacowo-parkowe zajmuje spory obszar, ok 76 ha, na którym wybudowano wiele ciekawych i cennych budowli, jak choćby Biały Domek, w którym rezydowała Izabela Branicka ( siostra króla), Teatr Na Wodzie, Stara Oranżeria (Pomarańczarnia) czy Pałac Myślewicki, który Stanisław August podarował swemu bratu – Jozefowi Poniatowskiemu, który zresztą został właścicielem całego parku.

Paw na scenie Teatru Na Wodzie (Amfiteatr)
Wodozbiór przy Starej Oranżerii

Największe zniszczenia przyszły wraz z rokiem 1944, a gruntowna odbudowa zakończyła się dopiero w 1965 roku.

Opracowanie:
– Marek Gaworski, Zamki, Pałace, Dwory w Polsce, Wydawnictwo Arkady, Warszawa 2012;
https://www.lazienki-krolewskie.pl/pl ;
– wikipedia

Zdjęcia:
Ania 🙂

(Visited 148 times, 1 visits today)
Close